Thanks to all who participated in the Open Season at the Zoo.

There were 131 entries judged and 119 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyle
1stDavid DowCru Sin26D: Belgian Dark Strong Ale

Winning Entries

Table 1: Lagers for the Masses (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stBill BoyerPurified Water1A: American Light Lager
2ndGuy Grady'ol Straw Hat1A: American Light Lager
3rdChris SchanevilleJapanese Lager2A: International Pale Lager

Table 2: American Ales (17 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDon GoodeAlyeska Amber19A: American Amber Ale
2ndBill BoyerSeverance1C: Cream Ale
3rdRobert AbbottApa18B: American Pale Ale

Table 3: Bohemian Pilsners (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stBrian MarmoreoDespair 3A: Czech Pale Lager
2ndBrian EnglishBohemian Rhapsody3B: Czech Premium Pale Lager
3rdJames SpurlinCzech Mate3B: Czech Premium Pale Lager

Table 4: German Pale Lagers & Beers (13 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stGerad MillerIt Cost A Man's Life To Get This Out of Germany10A: Weissbier
2ndDavid KoepkeKolsch5B: Kolsch
3rdDevin CarterFestbier4B: Festbier

Table 5: Amber & Dark European Lagers (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stGary Eagleburger Model Citizen2B: International Amber Lager
2ndKevin Brazell 5-53D: Czech Dark Lager
3rdRenee BruzualDsom 2C: International Dark Lager

Table 6: From Across the Pond (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJeremiah BaerGolden Baer12A: English Golden Ale
2ndFritz SchanzStearman's Ordinary Bitter11A: Ordinary Bitter
3rdEdward O'NeillMild One13A: Dark Mild

Table 7: Irish & Scottish Ales (5 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJohn HuhnLil Shellelagh14B: Scottish Heavy
2ndGary Eagleburger Eaglerock Red15A: Irish Red Ale
3rdFritz SchanzStearman's Scottish Light14A: Scottish Light

Table 8: Porters & Stouts (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDwight Wilson
Co-Brewer: Aaron, Justin
Black Beauty33B: Specialty Wood-Aged Beer
2ndDon GoodeThe Aurora Porteralis13C: English Porter
3rdLarry McCallister
Co-Brewer: James Spurlin
The Homesteader22C: American Barleywine

Table 9: IPA's (15 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJames SpurlinAle Yeah21B7: New England IPA
2ndDon GoodeGalaxy Smash22A: Double IPA
3rdBen GaylordCleansed By Fire22A: Double IPA

Table 10: Sours (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stChristopher Barrier
Co-Brewer: Andy Weldon
Cherry Brown Sour28C: Wild Specialty Beer
2ndBrian MarmoreoDusk Till Dawn 34C: Experimental Beer
3rdBrian MarmoreoAbbadon28C: Wild Specialty Beer

Table 11: Belgians (13 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDavid DowCru Sin26D: Belgian Dark Strong Ale
2ndDoc FarmerVixon25A: Belgian Blond Ale
3rdJeremiah BaerStrong Golden Baer25C: Belgian Golden Strong Ale

Table 12: Fruit, Spice, & Everything Nice! (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stBill BoyerNien! Nien! Nien! - Cherry29A: Fruit Beer
2ndBill BoyerPorco RossoPRX3: Italian Grape Ale
3rdGuy GradyYunkinkugel29A: Fruit Beer

Table 13: Summer Session Showdown (5 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stDaniel Jent
Co-Brewer: Samantha & Irene Jent
Family Day IPA35A: Summer Session Showdown
2ndTodd FryeEasy Rider35A: Summer Session Showdown
3rdJohn HuhnLil Shellelagh35A: Summer Session Showdown